مناسبت ها

تری سدیم فسفات

تری‌سدیم فسفات

(به انگلیسی: Trisodium phosphate) با فرمول شیمیایی Na۳PO۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۶۶۷۵۷ است. که جرم مولی آن ۱۶۳٫۹۴ g/mol می‌باشد.

 

درباره تری سدیم فسفات

تری سدیم فسفات با فرمول شیمیایی ( Na۳PO۴ ) یک ترکیب شیمیائی امولسیون کننده ، قلیائی قوی با pH معادل ۱۲ است و در آب براحتی قابل حل می باشد. در صنایع غذائی به وفور استفاده می شود به طوری که از این ترکیب برای بهبود بافت پنیر و حفظ لزجت شیر و جلوگیری از جدا شدن فاز آبی در شیر منجمد، استفاده می‌شود. نوعی ترکیب از سدیم و فسفر است. این ماده در تولید لاستیک، شوینده ها و چاپ عکس کاربرد دارد. در پودرهای لباس شویی ( همچنین صنایع تصفیه برق آبی ) باعث از بین رفتن سختی آب می شود، همچنین به عنوان مواد نگه دارنده نیز گزینه خوبی به حساب می آید.

مشخصات تری سدیم فسفات

پودر سفيدي است كه به نام‌هاي فسفات سديم، پنتاسديم تري فسفات, تری سدیم فسفات و STPP شناخته شده و در گرفتن سختي آب بخصوص در پودرهاي لباس‌شويي و هم‌چنين در تهيه مواد غذايي به كار می رود.

موراد مصرف

عمده صنايع مصرف‌كننده اين ماده شيميايي شامل كارخانجات توليد مواد شوينده، صنايع تصفيه آب، صنايع غذايي، صنايع سراميك‌سازي، معدني، صنايع توليد كاغذ, صنايع پتروشيمي و نیروگاه ها مي‌باشد.

 

 

سایر ویژگی ها

سفید یا کریستال های بی رنگ

efflorescent در هوا

به راحتی در آب قابل حل است, ولی در محلول های آلی حل نمی شود

محلول آب آن قلیایی. (ارزش پ هاش محلول حدود 12 )

تراکم نسبی در 1.62 است ، نقطه ذوب 73.4 است.

 

نام‌گذاری آیوپاک

Trisodium phosphate

دیگر نام‌ها

Sodium phosphate tribasic

شناساگرها

شماره ثبت سی‌ای‌اس    7601-54-9 Yes,

10101-89-0 (dodecahydrate)

پاب‌کم  166757

کم‌اسپایدر       22665 Yes

UNII   J9O85FKF29 Yes

شمارهٔ ئی‌سی    231-509-8

KEGG D09000 Yes

ChEBI CHEBI:37583 Yes

ChEMBL       CHEMBL363100 Yes

شمارهٔ آرتی‌ئی‌سی‌اس    TC9575000

کد اِی‌تی‌سی    A06AD17,A06AG01 B05XA09

V10XX01 (32P)

SMILES

 [O-]P(=O)([O-])[O-].[Na+].[Na+].[Na+]

 

InChI

InChI=1S/3Na.H3O4P/c;;;1-5(2,3)4/h;;;(H3,1,2,3,4)/q3*+1;/p-3 Yes

Key: RYFMWSXOAZQYPI-UHFFFAOYSA-K Yes

 

InChI=1/3Na.H3O4P/c;;;1-5(2,3)4/h;;;(H3,1,2,3,4)/q3*+1;/p-3

Key: RYFMWSXOAZQYPI-DFZHHIFOAM

 

خصوصیات

فرمول مولکولی  Na3PO4

جرم مولی        163.94 g/mol

چگالی  1.620 g/cm3 (dodecahydrate)

دمای ذوب       73.5 °C decomp. (dodecahydrate)

انحلال‌پذیری in water 1.5 g/100 mL (0 °C)

8.8 g/100 mL (25 °C)

خاصیت بازی (pKb)     2.23

ساختار

ساختار بلوری    دستگاه بلوری لوزی‌پهلو

خطرات

MSDS ICSC 1178

شاخص ئی‌یو     Not listed

لوزی آتش

 

 نقطه اشتعال     Non-flammable

ترکیبات مرتبط

ترکیبات مرتبط  مونوسدیم فسفات

دی‌سدیم فسفات

تری‌پتاسیم فسفات

به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)

تری سدیم فسفات مینار

تری سدیم فسفات شرکت مینار تری سدیم فسفات مینار با فرمول شیمیایی (Na۳PO۴) یک ترکیب شیمیائی امولسیون کننده، قلیائی قوی با pH معادل ۱۲ است و در آب براحتی قابل حل می‌باشد. در صنایع غذائی به وفور استفاده می‌شود به طوری که از این ترکیب برای بهبود بافت پنیر و حفظ لزجت شیر و جلوگیری از جدا شدن فاز آبی در شیر منجمد، استفاده می‌شود. نوعی ترکیب از سدیم و فسفر است. این ماده در تولید لاستیک، شوینده‌ها و چاپ عکس کاربرد دارد. در پودرهای لباس شویی (همچنین صنایع تصفیه برق آبی) باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود، همچنین به عنوان مواد نگه دارنده نیز گزینه خوبی به حساب می‌آید. این ماده به عنوان رطوبت گیر نیز کاربرد فراوانی دارد.

 

تری سدیم فسفات صنعتی

تولید و فروش تری سدیم فسفات صنعتی تری سدیم فسفات صنعتی با ۱۲ مولکول آب تبلور ارائه می‌شود که در بسیاری از صنایع مانند تصفیه آب - دیگ‌های بخار (تبخیر) - صنایع پودرهای لباس شویی و ... مورد مصرف قرار می‌گیرد. شرکت مینار قادر به تولید این ماده با کیفیت بسیار بسیار عالی و بهتر از نمونه‌های چینی موجود در بازار است. این ماده بصورت پودر سفید رنگ صدفی ارائه می‌شود و دلیل کلوخه شدن این محصول پس از گذشت چندین ماه وجود ۱۲ مولکول آب در آن است که امر طبیعی است مشکلی در محصول نمی‌باشد.

 

تری سدیم فسفات خوراکی و گرید غذایی

تولید و فروش تری سدیم فسفات خوراکی تری سدیم فسفات خوراکی بصورت پودر سفید صدفی و کاملا خالص می‌باشد و این پودر کاملا خالص بسیار مناسب برای مصارف خوراکی و بهداشتی است. از این محصول به عنوان نگه دارنده نیز مصرف می‌شود و در مصارف گوشت و کنسروها نیز مصرف می‌شود. شرکت مینار قادر به ارائه این محصول در تمامی تناژهای درخواستی است و قادر است محصولی با کیفیتی عالیتر نسبت به نمونه‌های خارجی و مخصوصا چینی تولید کند.

 

مشخصات تری سدیم فسفات: مینار

تری سدیم فسفات شرکت مینار پودر سفیدی است که به نام‌های تری فسفات سدیم، پنتاسدیم تری فسفات، تری فسفات سدیم و STPP شناخته شده و در گرفتن سختی آب بخصوص در پودرهای لباس‌شویی و هم‌چنین در تهیه مواد غذایی به کار می‌رود. برای گرفتن سختی آب، ماده افزودنی خوارکی به عنوان نگهدارندهٔ رطوبت، در مواد شوینده، خمیردندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده صنایع مصرف‌کننده این ماده شیمیایی شامل کارخانجات تولید مواد شوینده، صنایع تصفیه آب، صنایع غذایی، صنایع سرامیک‌سازی، معدنی، صنایع تولید کاغذ، صنایع پتروشیمی و نیروگاه‌ها می‌باشد.

 

 

تری سدیم فسفات پودری

 

 

 

تری سدیم فسفات خوراکی