مناسبت ها

مونو سدیم فسفات

مونوسدیم فسفات

(به انگلیسی: Monosodium phosphate) با فرمول شیمیایی NaH۲PO۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۲۴۲۰۴ است. که جرم مولی آن 119.98 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید یا کریستال است.

 

 

 

نام‌گذاری آیوپاک

Sodium dihydrogen phosphate

شناساگرها

شماره ثبت سی‌ای‌اس          7558-80-7 Yes

پاب‌کم    24204

کم‌اسپایدر            22626 Yes

ChEBI   CHEBI:37585 Yes

ChEMBL          CHEMBL1368 Yes

 

SMILES

 [Na+].[O-]P(=O)(O)O

 

InChI

InChI=1S/Na.H3O4P/c;1-5(2,3)4/h;(H3,1,2,3,4)/q+1;/p-1 Yes

Key: AJPJDKMHJJGVTQ-UHFFFAOYSA-M Yes

 

خصوصیات

فرمول مولکولی      NaH2PO4

جرم مولی            119.98 g/mol

شکل ظاهری        White powder or crystals

انحلال‌پذیری in water      59.9 g/100 mL (0 °C)

خطرات

شاخص ئی‌یو         Not listed

منو سدیم فسفات :

   مونو سدیم فسفات ترکیبی از سدیم و فسفات است. به همین دلیل است که اغلب در محصولات دندانپزشکی با توجه به ویژگی های مینایی در مرمت دندان ها مصرف می شود، و گاهی اوقات در پزشکی به عنوان داروی ضد یبوست نیز استفاده می شود. گاهی اوقات از منو سدیم فسفات در خمیر دندان همراه با مواد دیگر به منظور جلوگیری از پوسیدگی و بازگرداندن مینا از دست رفته استفاده می شود، همچنین می توان منو سدیم فسفات را به طور جداگانه و به عنوان یک پاک کننده دندان و محافظ خریداری کرد.

 

   بیشتر اوقات، مونو سدیم فسفات بی رنگ و بی بو و بصورت کریستال یا پودر ارائه می شود در حالی که شرکت مینار قادر است محلول 50 % این ماده را نیز ارائه نماید. منو سدیم فسفات در زمینه بهداشت دهان و دندان به طور کلی همراه با آب به نسبت یک (منو سدیم فسفات) به چهار و نیم (آب) حل می شود. این ترکیب را می توان به طور مستقیم به دندان به منظور بازگرداندن مینا و جلوگیری از بیماری های دندان و لثه استفاده نمود. (بهتر است به این مقاله بطور کامل تکیه نشود و حتما با یک دکتر متخصص نیز مشورت گردد). در برخی از موارد منو سدیم فسفات را در خمیر دندان و دهان شوی بکار می برند.

 

   مونو سدیم فسفات را می توان در قرص های مکمل خوراکی نیز استفاده نمود. این مکمل ها به عنوان یک فرمولاسیون دارویی نیست و مصرف آن به صورت خوراکی برای تکمیل فسفر در رژیم غذایی است. معمولا مکمل های مونو سدیم فسفات به این دلیل برای اسب ها داده می شود. مصرف بی رویه این ماده و بیشتر از حد مجاز می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه و دیگر عوارض آن گردد لذا توصیه می شود بدون تجویز پزشک مصرف نگردد.

 

   در طب، مونو سدیم فسفات گاهی اوقات به عنوان یک ملین محرک قبل از عملیات خاص و فرایند های پزشکی استفاده می شود. این ماده برای همه بیماران به علت عوارض منفی آن در کلیه توصیه نمی شود. مسهل ها با پایه سدیم و فسفر در برخی کشورها به دلیل همین خطرات قطع شده است و از جایگزین های امن تری استفاده می شود

 

   بدلیل خطر ابتلا به عوارض جسمی جدی، بیماران نباید بدون نسخه پزشکی و نظارت مستقیم آن از مونو سدیم فسفات استفاده کنند. این نیز مهم است که از قرص هایی که مخصوص برای مصرف انسان طراحی شده است استفاده گردد، به این دلیل که فرمولاسیون های خاص دیگر این ماده ممکن است عوارض جانبی شدیدی ایجاد کنند. هر کسی که داروهای خاص دیگر و یا مکمل های اضافی مصرف می کند باید مطمعنا با پزشک خود درمیان گذاشته تا توصیه های مناسب و میزان دز مصرفی اصلاح شود. کسانی که مبتلا به بیماری کلیوی هستند مصرف این مکمل ها اصلا مناسب نیست.

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « اسید سولفامیک آهک »