مناسبت ها

تری پلی فسفات سدیم

تری‌سدیم فسفات

 (به انگلیسی: Trisodium phosphate) با فرمول شیمیایی Na۳PO۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۶۶۷۵۷ است. که جرم مولی آن ۱۶۳٫۹۴ g/mol می‌باشد.

درباره تری سدیم فسفات

تری سدیم فسفات با فرمول شیمیایی ( Na۳PO۴ ) یک ترکیب شیمیائی امولسیون کننده ، قلیائی قوی با pH معادل ۱۲ است و در آب براحتی قابل حل می باشد. در صنایع غذائی به وفور استفاده می شود به طوری که از این ترکیب برای بهبود بافت پنیر و حفظ لزجت شیر و جلوگیری از جدا شدن فاز آبی در شیر منجمد، استفاده می‌شود. نوعی ترکیب از سدیم و فسفر است. این ماده در تولید لاستیک، شوینده ها و چاپ عکس کاربرد دارد. در پودرهای لباس شویی ( همچنین صنایع تصفیه برق آبی ) باعث از بین رفتن سختی آب می شود، همچنین به عنوان مواد نگه دارنده نیز گزینه خوبی به حساب می آید.

مشخصات تری سدیم فسفات

پودر سفيدي است كه به نام‌هاي فسفات سديم، پنتاسديم تري فسفات, تری سدیم فسفات و STPP شناخته شده و در گرفتن سختي آب بخصوص در پودرهاي لباس‌شويي و هم‌چنين در تهيه مواد غذايي به كار می رود.

موراد مصرف

عمده صنايع مصرف‌كننده اين ماده شيميايي شامل كارخانجات توليد مواد شوينده، صنايع تصفيه آب، صنايع غذايي، صنايع سراميك‌سازي، معدني، صنايع توليد كاغذ, صنايع پتروشيمي و نیروگاه ها مي‌باشد.

سایر ویژگی ها

سفید یا کریستال های بی رنگ

efflorescent در هوا

به راحتی در آب قابل حل است, ولی در محلول های آلی حل نمی شود

محلول آب آن قلیایی. (ارزش پ هاش محلول حدود 12 )

تراکم نسبی در 1.62 است ، نقطه ذوب 73.4 است.

تری سدیم فسفات |Na۵P۳O۱۰ |sodium tripolyphosphate

خلوص سدیم تری فسفات : 37% و 57%

سدیم تری فسفات سبک

سدیم تری فسفات سنگین

سدیم تری فسفات داخلی و چینی

سدیم تری پلی فسفات با گرید کاشی سرامیک و شوینده

تری پلی فسفات سدیم یک پلیمر معدنی چند وجهی است که کاربرد بسیار وسیعی در صنایع شیمیایی دارد. این پلیمر سنتزی ماده اولیه بسیار مهم برای صنایع پاک کننده به حساب می آید. امروزه تمام پودرهای سنتتیک حاوی ۳۰ تا ۵۰ درصد STPP می باشد که اجزای اصلی و اساسی آنها می باشد.

علاوه بر صنایع شوینده در کاشی سازی ، صنعت، آب و تصفیه آن و نساجی و ....کاربرد زیادی دارد. سدیم تری پلی فسفات دارای فرمول مولکولی Na5P3O10 با ساختمان خطی پلی فسفریک اسید میباشد .

STPP با تشکیل کمپلکس محلول یونهای Ca و Mg آبهای سخت را نرم میکند، همچنین رفتار قلیایی سدیم تری پلی فسفات باعث افزایش تمییز کردن پودر های شوینده میشود از لحاظ آلوتروپی این ماده به سه صورت یافت میشود . عبارتند از : ۱- فاز یک ، ترمودینامیکی که در دمای بالا تولید می شود ۲- فاز ۲- فاز سینتیکی ، که در دمای پایین بدست می آید در حرارتهای بالا نا پایدار است. ۳- بلوری همراه با شش مولکول آب می باشد که از افزودن دو فاز ذکر شده به آب بدست می آید. این ترکیب در دمای محیط پایدار و در ۱۰۰ درجه سانتیگراد به پیروفسفات و فسفات تبدیل می شود.

STPP در حال حاضر به دو صورت پودر نرم با مش بین ۱۰۰ تا۲۰۰،وگرانول در بازار یافت می شود، میزان سمیت STPP بسیار ناچیز بوده و در دمای عادی ۵/۱۴ گرم در لیتر حلالیت دارد. نسبت P2O5 به Na2O در آن ۱٫۶۷ است. STPP به عنوان نرم کننده در بویلر ها و کاهش سختی آن و جلوگیری از رسوب سختی آن در دیواره بویلر و عامل توقیف کننده و بازدارنده واکنش های شیمیایی در واکنش های آلی و معدنی استفاده می شود. در واکنش های خاص بعنوان یک عامل روان کننده و جلوگیری از لخته شدن مورد استفاده قرار می گیرد. در مواد غذایی به عنوان پایدار کننده به جای نیتریت های سمی استفاده می شود.

در نساجی به عنوان یک عامل پایدار کننده و نرم کننده ثانوی کاربرد دارد ولی عمده مصرف آن در تولید شوینده های سنتتیک است که بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در شوینده ها STPP است. در صنایع کاشی و سرامیک به عنوان روانساز استفاده میشود.

(STP, STPP یا TPP) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na5P3O10 می باشد. این ماده نمک پلی فسفات پنج آنیون است. و در مقیاس زیاد به عنوان یک جزء از محصولات خانگی و صنعتی ، به خصوص مواد شوینده، تولید می شود.

این ماده در نرم کردن آب و جداسازی مواد به کار می رود و همچنین به عنوان عامل ضد لخته شدن کاربرد دارد.

نام‌گذاری آیوپاک

Trisodium phosphate

دیگر نام‌ها

Sodium phosphate tribasic

شناساگرها

شماره ثبت سی‌ای‌اس          7601-54-9 Yes,

10101-89-0 (dodecahydrate)

پاب‌کم    166757

کم‌اسپایدر            22665 Yes

UNII     J9O85FKF29 Yes

شمارهٔ ئی‌سی        231-509-8

KEGG   D09000 Yes

ChEBI   CHEBI:37583 Yes

ChEMBL          CHEMBL363100 Yes

شمارهٔ آرتی‌ئی‌سی‌اس           TC9575000

کد اِی‌تی‌سی         A06AD17,A06AG01 B05XA09

V10XX01 (32P)

 

 

SMILES

[O-]P(=O)([O-])[O-].[Na+].[Na+].[Na+]

 

InChI

InChI=1S/3Na.H3O4P/c;;;1-5(2,3)4/h;;;(H3,1,2,3,4)/q3*+1;/p-3 Yes

Key: RYFMWSXOAZQYPI-UHFFFAOYSA-K Yes

 

InChI=1/3Na.H3O4P/c;;;1-5(2,3)4/h;;;(H3,1,2,3,4)/q3*+1;/p-3

Key: RYFMWSXOAZQYPI-DFZHHIFOAM

 

خصوصیات

فرمول مولکولی      Na3PO4

جرم مولی            163.94 g/mol

چگالی    1.620 g/cm3 (dodecahydrate)

دمای ذوب           73.5 °C decomp. (dodecahydrate)

انحلال‌پذیری in water      1.5 g/100 mL (0 °C)

8.8 g/100 mL (25 °C)

خاصیت بازی (pKb)           2.23

ساختار

ساختار بلوری        دستگاه بلوری لوزی‌پهلو

خطرات

MSDS   ICSC 1178

شاخص ئی‌یو         Not listed

لوزی آتش

نقطه اشتعال         Non-flammable

ترکیبات مرتبط

ترکیبات مرتبط      مونوسدیم فسفات

دی‌سدیم فسفات

تری‌پتاسیم فسفات

به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « سولفات سدیم سولفات آلومینیوم »