مناسبت ها

سولفات روی

روی سولفات(به انگلیسی: Zinc sulfate) (ZnSO4) یک نوع ترکیب معدنی است.

 

سولفات روی کریستال   18-20%

سولفات روی  پودری     31-33%

سولفات روی ریز مغذی کشاورزی

سولفات روی ویتامین خاک وگیاه

 

روی عنصری است که در مقادیر کم و حیاتی برای گیاه لازم است تا اجازه فعالیتهای فیزیولوژیک را به گیاه داده و این فعالیت ها نقش مهمی در فرایندهای فتوسنتز و تشکیل قند، سنتز پروتیین، حاصلخیزی و رشد و مقاومت در برابر بیماری دارند. هنگامیکه کمبود روی رخ می­دهد این فعالیتهای فیزیولوژیک تضعیف شده و سلامت و حاصلخیزی گیاه بسیار تحت تاًثیر قرار می­گیرد که باعث افت محصول و پایین آمدن کیفیت آن می­شود.

در میان ریزمغذی های اصلی ، سولفات روی فواید بسیاری دارد، تشخیص کمبود آن در محصولات بسیار آسان است، معمولاً تجزیه خاک و برگ نتایج خوبی در مورد احتمال وقوع کمبود می­دهد و هنگامیکه کمبود رخ داده و یا گیاه در معرض کمبود روی قرار دارد روشهای متعددی برای بهبود سریع و مؤثر کمبود وجود دارد.

حلالیت سولفات روی بسیار وابسته به PH خاک است

سولفات منیزیم قابلیت دسترسی روی و جذب توسط ریشه را افزایش می­دهد.

خاکهایی که دارای کمبود روی هستند، اگر عرضه روی کافی نباشد گیاه با وجود هر گونه حساسیتی که به کمبود روی داشته باشد، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. ذرت، گندم، برنج، سویا، نخود، سورگوم، مرکبات و انگور (بسیار حساس) همه نحت تاًثیر کمبود روی هستند. درختان مرکبات در جنوب و شمال ایران نسبت به سایر درختان میوه مثل سیب ، گلابی و هلو نسبت به کمبود روی حساستر هستند. برخی محصولاتی که نسبت به کمبود روی مقاوم هستند عبارتند از هویچ، سبزیجات و جو .   همچنین در خاکهایی که دارای کمبود روی هستند، اگر عرضه روی کافی نباشد گیاه با وجود هر گونه حساسیتی که به کمبود روی داشته باشد، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

 

انتقال روی در گیاه :

روی از طریق آوندهای چوبی از ریشه به شاخ و برگها منتقل می­شود.. جابجایی روی از برگهای پیرتر به برگهای جوانتر  در زمان نمو دانه نیز اتفاق می­افتد. در گیاهانی که دچار کمبود نیتروژن هستند. لذا نشانه های کمبود روی در هنگام کمبود نیتروژن بیشتر می باشد.

 

روی در خاک :

حلالیت روی بسیار وابسته به PH خاک است. حضور کربنات کلسیم قابلیت دسترسی روی را به دلیل ایجاد PH بالا کاهش داده و نیز با تشکیل کربنات روی ، قابلیت دسترسی روی کاهش می­یابد. مقادیر بالای فسفر در خاک نیز می­تواند باعث کمبود روی شود. وجود مقادیر بیش از حد مس نیز قابلیت دسترسی روی را کاهش می­دهد چون جذب هر دو کاتیون از طریق یک مکانیزم یکسان صورت می­گیرد.

بیشترین قسمت روی در ساختمان شبکه­ای خاک وجود دارد و بنابراین غیر قابل دسترس برای گیاه است. روی قابل دسترس در محلول خاک به صورت یونی یا کمپلکس بوده و می تواند بر روی ساینهای تبادلی کانیهای رسی و مواد آلی نیز جذب شود. همچنین روی می­توند به صورت کاتیون دوظرفیتی ، هیدروکسید روی و یا کلرید روی یافت شود.

 

کمبود  روی در کشاورزی :

بیش ار نیمی از زمینهای زراعی درکشورمان دارای کمبود روی میباشد و باعث کاهش 50 درصدی محصولات ­گردیده است. مانند غلات و درختان میوه (مرکبات، سیب، گلابی و هلو ) به شدت تحت تاًثیر کمبود روی هستند دلایل اصلی کمبود روی در خاکهای کشورمان عبارتست از :

* آهکی بودن خاکهای زراعی، PH بالا

* مصرف فراوان و بیش از نیاز کودهای فسفاته

* وجود غلظتهای بالای بی کربنات در آب آبیاری

* عدم استفاده صحیح از کودهای حاوی روی یا سولفات روی

 

علائم كمبود روي : علائم کمبود روی در گیاهان مختلف :

 

 رنگ سبز يا زرد در برگهاي جوان.يا لكه هاي سوخته در محلهاي ميان رگبرگها در برگهاي نسبتاً مسن.برگهاي جوان در انتهاي شاخه كه بصورت رزت در مي آيند كوچك ماندن.باعث خشگيدگي بعضي از بافتها ،تا خير در رسيدگي و بلوغ و رشد نامناسب ميوه ها ميشود.                 

خسارت مهم کمبود روی ریختن میوه­های درختان دانه­دار و هسته­دار در طول تکامل آنهاست و شدیدترین حالت را می­توان در موقعی که سیب به اندازه گردو می­شود مشاهده نمود. در این شرایط گاهاً تا 80 درصد میوه درختان ریزش خواد داشت. در مرکبات کمبود روی با پوست کلفت شدن و ضخیم شدن سفیده و غیر قابل فروش شدن میوه نمایان می­گردد.

 

پیشگیری و درمان :

کمبود روی در باغات جوانی که اراضی آن بکر یا تسطیح شده باشد ظاهر می­شود، لذا توصیه شده است که قبل از اقدام به کاشت درخت وضعیت روی در این خاکها بررسی و نسبت به اصلاح اقدام شود. به دلیل اینکه گیاهان خانواده بقولات مانند شبدر و یونجه قدرت زیادی برای جذب روی دارند و ریشه آنها ، روی را از اعماق خاک به سطح می­آورد .کاشت این گیاهان به عنوان کود سبز برای اصلاح اراضیی که مشکوک به کمبود روی هستند ، توصیه شده است .

روی باید به بصورت محلول در خاک وجود داشته باشد. دو ترکیب سولفات روی و کلات های روی برای اصلاح کمبود روی با توجه به اینکه محول در آب هستند،  بسیار مناسب هستند.

 مقدار مصرف سولفات روی 200 تا 400 گرم برای هر درخت ، 20تا 40 کیلوگرم در هکتار برای کشت خطی و 5/1 برابر آن برای کشت دست پاش می­باشد. کلات روی نیز بسیار مؤثر است ولی تهیه سولفات روی ارزانتر و اقتصادی تر است.

 روي : در بسياري از آنزيمهاي موجود در متابوليسم گياه نقش دارد. مقدار RNA و ريبوزم موجود در سلولها به هنگام كمبود روي بشدت كاهش ميابد. روي بطور غير مستقيم روابط آب در گياهان را تنظيم ميكند. وجود اين عنصر براي سنتز اسيد آمينه تريپوفان كه در توليد اكسين دخالت دارد ضروري است، فقدان اكسين IAA كه در اثر كمبود روي رخ ميدهد ، باعث عدم رشد ديواره سلولي و كاهش جذب آب در گياه ميشود. روي به شكل كاتيون دو ظرفيتي Zn+2 جذب گياه ميشود .

 

کاربرد و مصارف سولفات روی :

ریز مغذی کشاورزی

زمین های کشاورزی و باغات

تولید انواع کود کشاورزی

 

( توصیه )  استفاده از هر نوع کود را در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زارعی و باغات بر اساس نتیجه آزمون خاک ، صرفاٌ با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد و کشاورزی منطقه خود انجام دهید..

سولفات روی  بصورت پودری

سولفات روی  بصورت کریستال

سولفات روی کیمیا در بسته بندی کیسه های   kg 25  موجود است.

  

نام‌گذاری آیوپاک

zinc sulfate

دیگر نام‌ها

White Vitriol Goslarite

شناساگرها

شماره ثبت سی‌ای‌اس          7733-02-0

پاب‌کم    24424

جی‌مول-تصاویر سه بعدی     Image 1

SMILES

[O-]S(=O)(=O)[O-].[Zn+2]

خصوصیات

فرمول مولکولی      ZnSO4 (anhydrous)

ZnSO4.7H2O (heptahydrate)

جرم مولی            161.472 (anhydrous) [۱]

287.579 (heptahydrate) [۱]

به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)

 

محتوای بیشتر در این بخش: « سولفات منگنز کلراید روی »