مناسبت ها

تترا سدیم پیروفسفات

تتراسدیوم پیروفسفات

تتراسدیم پیروفسفات (به انگلیسی: Tetrasodium pyrophosphate) یک ترکیب شیمیایی است.

ماده‌ای است شیمیائی ، منعقد کننده ، امولسیون کننده ، گیرندهٔ یون‌های فلزی ، اندکی قابل حل در آب ، پخش کننده و بالابرندهٔ نقطهٔ ذوب چربی که محلول آن قلیائی بوده و pH معادل ۱۰ ایجاد می‌کند. هر ۰/۸ گرم این ترکیب در دمای اتاق در ۱۰۰ میلی‌لیتر آب قابل حل است. در صنایع غذائی از این ترکیب به عنوان یک مادهٔ منعقد کننده در پودینگ‌های آمادهٔ مصرف؛ به عنوان یک مادهٔ کاهش دهندهٔ قابلیت ذوب و جدا شدن چربی در پنیر؛ به عنوان یک مادهٔ پخش کننده در شیر حاوی مالت و گردهای شکلاتی نوشیدنی‌ها و برای جلوگیری از تشکیل بلور در ماهی تُن استفاده می‌شود.

شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای بی‌رنگ است.

 

 

 

نام‌گذاری آیوپاک

Tetrasodium diphosphate

شناساگرها

شماره ثبت سی‌ای‌اس ۷۷۲۲-۸۸-۵ Yes, ۱۳۴۷۲-۳۶-۱ (decahydrate)

خصوصیات

فرمول مولکولی          Na۴O۷P۲

جرم مولی       ۲۶۵٫۹ g mol−1

شکل ظاهری   Colorless crystals

خطرات

شاخص ئی‌یو   Not listed

نقطه اشتعال    Non-flammable

ترکیبات مرتبط

دیگر آنیون‌ها   Trisodium phosphate

Pentasodium triphosphate

Hexasodium metaphosphate

دیگر کاتیون‌ها Tetrapotassium pyrophosphate

ترکیبات مرتبط          Disodium pyrophosphate

به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)

 

 

خواص فیزیکی و شیمیایی

 

پودر سفید رنگ یا کریستال است. تراکم نسبی 2.534، نقطه ذوب 880 ℃، نقطه جوش 938 ℃. بلورهای بی رنگ و یا پودر بلوری سفید است. محلول در آب، 20 ℃ در حلالیت آب 100G 6.23، محلول قلیایی است. نامحلول در الکل. محلول آبی است که هنوز هم با ثبات کمتر از 70 ℃، جوش و سپس هیدرولیز به هیدروژن فسفات دی سدیم. هوازدگی در هوای خشک، از دست دادن آب کریستال در 100 ℃. آسان برای جذب رطوبت در هوا و گداز. با زمین یونهای فلزی قلیایی به شکل پیچیده، برخورد با نقره پیرو فسفات تولید شده سفید نقره ای است.

 

ساختار

 

تهیه

 

دی سدیم هیدروژن فسفات، ورق 160 ~ 240 ° C بین پلیمریزاسیون حرارتی، پس از خنک کننده، ساییده برای به دست آوردن محصول پیرو فسفات سدیم بی آب است.

 

است.

 

عبارات ایمنی

 

مورد S26In تماس با چشم، بلافاصله شستشو با مقدار زیادی آب و به دنبال توصیه های پزشکی.

 

تماس اتفاقی با چشم، بلافاصله شستشو با مقدار زیادی آب و به دنبال توصیه های پزشکی.

 

لباس محافظ مناسب S36Wear به است.

 

پوشیدن لباس های محافظ مناسب.

 

عبارات خطر

 

به R36/37/38Irritating چشم، سیستم تنفسی و پوست.

 

تحریک کننده برای چشم، پوست و دستگاه تنفسی است.

 

استفاده

 

صنعت آبکاری الکتریکی برای تهیه محلول آبکاری، تشکیل یک کمپلکس با آهن. صنعت پشم پشمی بزار و مقدار کمی چربی به عنوان یک عامل و یک عامل سفید مو است. صنعت کاغذ برای کاغذ و الیاف گیاه مقصور. چاپ و رنگرزی صنعت رنگرزی، سفید وقتی خوب مواد افزودنی. ژاپنی شیمیایی استفاده می شود به عنوان یک افزودنی خمیر دندان، با تشکیل هیدروژن فسفات کلسیم کلوئیدی و نقش تثبیت کننده بازی، بلکه برای تولید مواد شوینده مصنوعی و محصولات پماد شامپو. آب به عنوان یک نرم کننده آب. ماشینکاری به عنوان علف کش ها. تولید مواد شیمیایی به عنوان دیسپرس کننده و امولسیفایر. می تواند برای عامل های تصفیه آب، حفاری نفت، و غیره در صنعت مواد غذایی به عنوان بهبود کیفیت، امولسیفایر، بافر، عوامل کیلیت شدن و غیره استفاده می شود.

 

نرم پیروفسفات تابع، بلکه کلسیم مجددا حل و نمک منیزیم نامحلول مانند الیاف لباس، صابون کلسیم نامحلول زنده مخلوط و یا فلز دیگر تشکیل صابون از خاک، که می تواند به detergency redissolved را افزایش توانایی. علاوه بر این، پیرو deflocculation وجود دارد، به طوری که چربی از امولسیون، طبیعت است که به نام peptization. محلول سورفاکتانت همچنین می توانید کاهش کشش سطحی و کشش سطحی، نقش سازنده شستشو بازی.

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « اسید فسفریک خوراکی سود پرک »