مناسبت ها

سود پرک

چگونگی تولید سود پرک

سود پرک در حقیقت محصول طبیعی از تولید کلرین است که طبق قوانین شیمی برای هر یک تن کلرینی که تولید می شود ، 1100 کیلوگرم سود پرک و 28 کیلوگرم هیدروژن تولید می شود . سود پرک یا سود کاستیک از سود مایع پتروشیمی ها تولید می گردد. کاربرد فراوان هیدروکسید سدیم به صورت جامد و مایع این ماده شیمیایی را به یکی از کالاهای پر مصرف و مهم در صنایع تبدیل نموده است .

 

 

روش تولید سود پرک:

برای تولید سود پرک ، از فرایند الکترولیز آب نمک (سدیم کلرید) استفاده می شود . در روش عادی برای تولید سدیم باید از فرایند پیل جیوه (کاستنر-کلنر Castner-Kellner)، که جریانی از جیوه را به عنوان کاتد استفاده می کند و سپس سدیم حاصل با آب ترکیب می‌شود و تولید سود پرک می‌نماید ، استفاده شود .

در فرایند دیگر به نام پیل دیافراگم ، الکترولیت از آند به کاتد حرکت می‌کند و دیافراگم (از جنس پنبه کوهی یا سایر مواد غشایی) ، فراورده‌های آند و کاتد را از هم جدا می‌سازد.

در هر دو فرایند ، علاوه بر سدیم ، گاز کلر نیز تولید می‌شود.

 

اکسین سود پس از تولید سود پرک ، بلافاصله آن را در کیسه های 25 کیلویی دوجداره بسته بندی می کند چون این ماده دارای خاصیت خورندگی ست و در اثر تماس با هوا کلوخه می شود . برای نگه داری سود پرک و یا استفاده در چرخه تولید ، می بایست از لوله و اتصالات مخصوص استفاده گردد . معمولا در کارخانجات تولید سود پرک از ورق نیکل که قابلیت ضد خورندگی دارداستفاده می شود.

نکات ایمنی سود پرک:

سود پرک ماده شیمیایی سفید رنگ و بدون بو می باشد . این ماده قلیایی ست و در اثر تماس با چشم ، پوست و استنشاق فرد را دچار آسیب هایی می کند.

رعایت نکات ایمنی سود پرک هنگام استفاده موجب می شود آسیبی به پوست ، مجاری تنفسی و چشم نرسد یا در اثر تماس ، آسیب بسیار جزئی باشد.

 

نکات ایمنی سود پرک :

چشم، دستگاه تنفسی و پوست ، اندام های مورد آسیب سود پرک هستند. که در نتیجه تماس با آن فرد دچار سوزش ، تاول، سوختگی، التهاب، کوتاهی تنفس و سرفه های شدید می شود. عوارض آن در آسیب دیدگی شدید تر و حاد ، افت بینایی و یا کوری و از دست دادن چشم نیز می باشد .

 

تجهیزات ایمنی هنگام استفاده از سود پرک:

دستکش لاستیکی ، چکمه لاستیکی پاشنه دار نفوذ ناپذیر، پوشش محافظ گردن و صورت و کلاه لبه دار . ضمنا روپوش حتما باید آستین دار و ترجیحا کتانی باشد.

 

نکات ایمنی سود پرک پس از آسیب :

سود پرک ممکن است در اثر افزایش دما و حرارت محیط تجزیه شده و بخار سمی تولید کند. در صورت تماس سود پرک با پوست فورا ناحیه را تا چند دقیقه با آب شستشو دهید. بهتر است فرد را به مکانی ببرید که هوای تازه برای تنفس وجود داشته باشد . در صورت تماس چشمی ، در حالی که پلک ها رو به بالاست ، چشم را سریعا با آب شستشو دهید . حتما فورا به پزشک مراجعه کنید.

کاربرد های فراوان هیدروکسید سدیم به صورت جامد و مایع ( سود پرک و سود مایع ) ، این کالا را به یکی از کالاهای پر مصرف و مهم در صنایع داخلی و خارجی تبدیل نموده است . سود مایع (NaOH %50) محلول بسیار قلیایی ست که به موادی مثل آلومینیوم ، روی ، شیشه ، منیزیم و برخی مواد دیگر واکنش نشان می دهد . ظرف های نگهداری سود مایع باید کمترین میزان تماس با هوا را داشته باشد اما در حین خالی کردن و یا پروسه جا به جایی وجود تهویه برای تراز کردن فشار لازم و ضروری ست.

 

سود پرک تولید شده کارخانجات کشور از سود مایع پتروشیمی ها تولید می گردد . به این صورت که سود مایع 50% داخل مخزن های تعبیه شده در کارخانه اکسین سود ، تخلیه می شود و پس از انتقال از مخزن اصلی به مخزن هوایی توسط سینی هایی از جنس نیکل سر ریز می گردد و با حرارت 1400 درجه سانتی گراد فرآوری و در پروسه تولید به به سودپرک 98% تبدیل می گردد. برای تولید هر یک تن سود پرک ، دو تن سود مایع مورد استفاده قرار می گیرد .

 

از جمله امتیازهای سود پرک و سود مایع می توان به بسته بندی آن اشاره کرد . سود پرک در کیسه بسته بندی می شود در حالی که سود مایع باید حتما در بشکه های مخصوص پلاستیکی نگهداری شوند و برای حمل و جا به جایی آن هم از تانکرهای مخصوص حمل سود مایع استفاده می شود . بنابرین سود پرک هزینه حمل کمتری دارد .

 

از دیگر شاخصه ها می توان به درصد خلوص سود پرک و سود مایع اشاره کرد . سود پرک اکسین سود دارای خلوص 98% است و جزو کالاهای پر مصرف و مورد نیاز چرخه تولید کارخانجات کشور می باشد . و سود مایع دارای خلوص 50-48% است .

 

محتوای بیشتر در این بخش: « تترا سدیم پیروفسفات زانتانگام »